Skizo

Skizo

Skizo tvoří dvojice Sándor Mező a Balázs Sike. Oba pochází z okolí Balatonu a oba sevždy zabývali vínem. Před sedmi lety začali pracovat ve vinařství, které skupovalo vína malých a středních producentů. Už na začátku měli touhu po vlastním víně. Majitelé jim dovolili, aby z 34 hektarů vlastních vinic selektovali a udělali víno dle vlastních představ. Samozřejmě mezitím zodpovídají i za ostatní tituly. Proto mají více osobností.

Motivaci měli od první vteřiny: “Pokud se podívám kolem sebe, vidím terroir s neuvěřitelným potenciálem” – říká Sándor. „Navíc byla k dispozici i technologie, abychom připravili dobré víno. Podívali jsme se na sebe a neměli jsme žádné pochybnosti. Takhle se zrodilo Skizo.”

Nemají žádnou filozofii. Podle nich se každá kategorie vína dá dělat poctivě – víno do hospody i terroirovou selekci. Pracují v nerezu. Cílem je dělat křupavá, čerstvá, vzrušující vína z domácích hroznů – jeden výstřel, jeden zásah. Zdravé víno, vinaři se zdravým myšlením, upřímnost ve víně i v hlavě.

Jeden bez druhého by to asi nezvládli, říkají a navzájem se doplňují.

skizobor.hu