Maďarska vinařská oblast Etyek-Buda


Etyek-Buda

Plocha a poloha: 1.627 ha úrodných vinic v katastru 15 obcí. Oblast leží v blízkosti hlavního města a jezera Velence, v trojuhelníku mezi pohořími Gerecse, Buda a Velence.

Klima: celoroční teploty vzduchu pod celostátním průměrem, srážkovitost průměrná. Pohyb vzduchu je častý, což je příznivé pro péči o vinohrad.

Půda: podloží a půdy v oblasti jsou poměrně různorodé. V části kolem Etyeku je typické sprašové podloží s hlinitou, vápnitou horní vrstvou, což se projevuje ve vysokém obsahu kyselin ve vínech. Na jižních svazích žulové hory Velence, na břehu stejnojmenného jezera, je nejrozšířenější sprašová půda se sutěmi žuly. V podoblasti Buda, specializující se tradičně na sekty, najdeme rozmanité půdy, ne zřídka písek, pískovec, spraš, vápenec a dolomit.

Typické odrůdy: nejvíce se pěstuje Olaszrizling (Ryzlink vlašský) a Chardonnay, dále pak další mezinárodní bílé odrůdy. Z modrých odrůd se tu cítí dobře zejména Pinot Noir.

Obvyklý styl vín: po revoluci se zde úspěšně vyráběly reduktivní, aromatická, svěží, spíše lehčí bílá vína moderními technologiemi a dodnes pokračuje tradice výroby sektů. Tato oblast má však dobré předpoklady i pro vážnější, vyzrálejší vína se sudovým zráním a nově se ukazuje i potenciál v odrůdě Pinot Noir.

(Průvodce vín 2009, Rohály-Mészáros, Maďarsko)