Maďarska vinařská oblast Mór


Mór

Plocha a poloha: 899 ha úrodných vinic v katastru 6 obcí. Oblast leží v údolí mezi pohořími Vértes a Bakony, vinice najdeme na jižních svazích pohoří Vértes.

Klima: středně studené s relativně hojnými srážkami, avšak jižní svahy mezi kopcemi vytváří příznivé mikroklimatické podmínky pro pěstování vinné révy.

Půda: je obzvlášť rozmanitá v rámci oblasti. Na podloží vápencových sutí a spraše se vytvořily hlinité hnědé lesní půdy. Ve vyšších polohách kopců najdeme na dolomitovém a vápencovém podloží střídavě rendzinové a červené půdy. Kromě zmíněných typyckých druhů půdy se místy vyskytuje řada dalších podtypů.

Typické odrůdy: v první řadě jsou bílé, na suverénně největší ploše se pěstuje autochtonní odrůda Ezerjó ("Tausendgut"). Dále pak Chardonnay, Rajnai Rizling (Ryzlink rýnský), Rizlingszilváni (Müller Thurgau) a Tramini (Tramín červený).

Obvyklý styl vín: aromatika vín z oblasti Mór má nejblíž ke květinovým tónům. Poměrně častá je vápnitá mineralita a tvrdší charakter vín. Sklizeň dostatečně vyzrálých hroznů a omezení výnosů je zde obzvlášť žádoucí, protože mikroklima a půda dávají vysoký obsah kyselin. Delší školení vín v sudu se zavděčí.

(Průvodce vín 2009, Rohály-Mészáros, Maďarsko)