Maďarska vinařská oblast Villány


Villány

Plocha: 2546 ha vinic v katastru 16 obcí, které se člení na podoblasti Villány a Siklós. Nejlepší polohy jsou zejména Konkoly, Ördögárok ("čertův příkop"), Csillagvölgy ("hvězdné údolí"), Kopár ("pustá"), Jammertal, Montenuovo a další.

Klima: submediteránní klima, jedná se o nejdříve se oteplující oblast Maďarska.

Obvyklé půdní typy: dolomit, slín (kombinace jílu a karbonátu) a vápenec s vrchní vrstvou hlíny nebo místy písečného spraše na svazích a vrchních plošinách hory Villány.

Typické odrůdy: na 3/4 plochy této oblasti najdeme modé odrůdy, nejčastěji Portugieser (Modrý portugal), Cabernet Sauvignon, Kékfrankos (Frankovka), Zweigelt, Cabernet Franc a Merlot. Z bílých odrůd se typicky pěstují Olaszrizling (Ryzlink vlašský), Chardonnay, Rajnai rizling (Ryzlink rýnský), Hárslevelű, Müller Thurgau a Tramín.

Obvyklý styl vín: první slávu oblasti Villány přinesla lehčí červená vína zejména z Modrého portugalu, která nevyžadují dlouhé zrání v sudu či lahvi. Vína z odrůd s větším obsahem kyselin a tříslovin dostávají delší školení v dřevěných sudech. V této oblasti se typicky připravují červené kupáže ve stylu Bordeaux. Bílá vína se historicky častěji vyráběla v podoblasti Siklós s poměrně nižším obsahem kyselin, avšak extraktivní a se silnějším alkoholem.

(Průvodce vín 2009, Rohály-Mészáros, Maďarsko)