Maďarska vinařská oblast Bükkalja


Bükkalja

Plocha a poloha: celkem 1.744 ha registrované plochy vinic v katastru 24 obcí. Přesnější údaje o, pravděpodobně menším rozsahu, úrodných vinic nemáme. Oblast se rozléhá na úpatí a svazích pohoří Bükk, v blízkosti většího města Miskolc. Geograficky navazuje na vinařskou oblast Eger.

Klima: kratší vegetační období a studenější roční teploty ve srovnání s celostátním průměrem, přestože pohoří Bükk poskytuje určitou obranu vůči severním proudům studeného vzduchu.

Půda: na podloží s převahou tufy (zkamenělého popela) vulkanického riolitu se vytvořily sprašové, černé a hlinité hnědé lesní půdy.

Typické odrůdy: jsou převažně bílé, jako Olaszrizling (Ryzlink vlašský), Chardonnay, novošlechtěnec Cserszegi Fűszeres a jiné mezinárodní bílé odrůdy. Mezi modrými najdeme Kékfrankos (Frankovka), Cabernet Sauvignon a Franc, Merlot a Zweigelt.

Obvyklý styl vín: v 19. a 20. století se zde vyráběly sekty a především bílá vína i na export. Dnešní vína z této oblasti se dostávají do obchodů jen v malém objemu a v lize prémiových vín zatím také nejsou příliš zastoupena. Byť oblast Bükk má zjevně dobré předpoklady i dlouhou tradici ve výrobě kvalitního vína.

(Průvodce vín 2009, Rohály-Mészáros, Maďarsko)